Araç takip cihazı nereye takılır, nasıl takılır, nasıl bulunur, araç takip sistemi nedir nasıl çalışır, arabada nereye takılır, nasıl çalışır, sistemin olup olmadığı nasıl anlaşılır ve sökülür, aracımda araç takip sistemi olduğunu nasıl anlarım hakkında ki tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç takip sistemi nedir ?

Ulaşım sektörünün özellikle ticari araçların ve şirketlerin personellere verdiği binek araçlarda en sık kullanılan takip sistemidir. Bu sistemin en önemli özelliği konum olarak aracın o anda nerede olduğu (İl, ilçe, mahalle detayı ile birlikte), seyahat halindeyken aracın kaç km hızla gittiğini, ne kadar süre duraklama yaptığını, ne zaman kontak kapatılıp tekrar açıldığını, aracın rotasını, ihlalleri, yakıt durumunu gibi bir çok veriyi uydu haberleşmesi sayesinde iletip yetkili kullanıcıya sunmaktadır.

Biraz daha detay verecek olursak; Yakıt seviyesi ve tüketimi takip edilerek araç bazında ortalama tüketim oranları takip edilebilirken fazla tüketimin nedenleri rölanti, hız, motor devri, ani hızlanma ve yavaşlama gibi etkenler bazında raporlamalar alınabilir.

Araç takip sisteminin en önemli özelliği geçmişe yönelik hareketleri raporlama sistemidir. Yukarıda belirttiğimiz tüm detayların daha fazlası istenilen tarihte geçmişe yönelik raporlarda görülmektedir. Ayrıca telefonla araç takip sistemi yönetimi uygulama sayesinde yapılabilmekte.

Not: Kullanıcıların konuyla alakalı yaptığı en çok arama hatası araç cipiares, cipiares arac takip sistemi yazılarak sonuç aranmasıdır. Aramanızı GPS olarak düzenlemenizi tavsiye ediyoruz.

Araç takip sistemi nedir
Araç takip sistemi nedir

Araç takip cihazı nereye takılır ?

Araç takip çipi olarak adlandırılan bu cihazlar genel olarak taşıt içerisinde görünmeyecek en gizli yerlere saklanır. Bunun sebebi hırsızlık olaylarına karşı tedbir amaçlıdır. Araç takip cihazı nereye takılır ?

Genel olarak montajlar torpidonun iç kısmı, ön konsol teyp arkası, sigorta kutusu üstü ve sürücü koltuğu altı, bagaj dahil olmak üzere aracın gözükmeyen bölmelerine koyulabilir.

GPS cihazları aracı kullanan tarafından elektrik güç bağlantısı koparılsa dahi 24 saatten daha fazla olarak verileri kendi içerisinde depolamaya ve çalışmaya devam edebilen özelliğe sahip olduğundan araç takip sistemi kandırma yöntemleri yok diyebiliriz.

Önemli Bilgi : Cihaz izinsiz olarak takılı olduğu yerden çıkartılması durumunda dahili bataryası sayesinde merkezle iletişimi kaybetmediği için çıkartıldığı uyarısını iletir. Bu uyarı sistem kullanıcısına e-mail ya da SMS yoluyla iletilerek bilgilendirilir.

Cihaza tekrar elektrik verildiğinde aracın elektrik kesintisi anından yeniden bağlanılan süreye kadar olan tüm araç geçmişi raporlama olarak sistem yetkilisi tarafından gözükebilir. Bu sebeple araç takip sisteminden kurtulma şansı bulunmuyor.

Ayrıca kullanıcılardan araç takip cihazı nereye takılır ve en çok gelen soru araç takip sistemi nasıl devre dışı bırakılır sorusuna da böylelikle yanıt vermiş olduk. Cihazın takılacak yer seçiminde ki en önemli etken hırsızlık olaylarına karşı aracın anlık olarak nerede olduğunun bilgisi sayesinde hırsızlığı engellemektir.

Bu sebeple cihaz araç içinde en gizli bölümlere koyulduğundan araç takip cihazı nasıl bulunur sorusunun yanıtı kolay verilemiyor.

Araç takip sistemi nasıl çalışır ?

Öncelikle araç takip sisteminin montajı için;

  • Araç gps takip cihazı
  • Gps için sim kart (Mobil Data M2M hattı)
Araç takip

gerekmektedir. Araç takip sistemi yapmak istiyorum diye araştıran kişiler için belirtmek isteriz ki montaj işlemi sadece yetkili servis tarafından yapılmakta ve kullanıma hazır hale getirilmektedir. Ayrıca montaj aşamasıyla alakalı bir çok görsel video çekimine youtube aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra cihazların çalışma mantığı uydu üzerinden veri alış verişi ile gerçekleşmektedir. Bu sayede uydu üzerinden alınan veriler takip cihazının kullanıldığı firmanın yazılım server’ına sim kartın internet yoluyla mobil baz istasyonu aracılığıyla veri iletmesi sayesinde araçla ilgili tüm bilgiler iletilmektedir.

Hangi bilgilerin toplandığını kısaca özetlemek gerekirse, aracın anlık konumu, hareket halindeyse hızı, günlük yaptığı mesafe, ne kadar süre park halinde kaldığı, rölanti süresi, yakıt seviyesi, akü voltaj durumu gibi bilgiler ortalama anlık olarak bildirilip kayıt altına alınmaktadır.