Güvenlik kameraları tüm suçluları caydırma yeteneğine sahip olmasa da, suç işledikten sonra size değerli deliller sağlayabilirler ve bu onların başlıca işlevidir. Biraz daha dikkatli bakacak olursanız kameraların her yerde olduğunu fark edebilirsiniz. Trafik lambalarında, otoparklarda, mağazalarda ve hatta bu yazıyı bir kafede okurken bile size göz kulak olacak bir kamera mutlaka vardır.

Güvenlik kameralarının yasal kullanımı  kamusal alanlarda güvenliği sağlayabilir, konutlarda ve işletmelerde hırsızlığı önleyebilir. Bununla birlikte, kamera uygulamaları her zaman yasal kurallara uygun çerçevede kullanılmayabilir.

Geçtiğimiz günlerde patlak veren Airbnb skandalında, kiralanan evlerde, kullanıcıların bilgisi dışında görüntüleme yapan gizli kameralar bulundu. Konuyla ilgili bazı ev sahipleri tutuklandı ancak, olayın yankıları hala devam ediyor. Bilmediğimiz bir konutta ya da otelde kaldığımızda gizlice izleniyor olabilir miyiz? Konu gizli kamera olunca her türlü olasılığı düşünmek mümkün.

Genel olarak gizliliği ihlal edecek şekilde birilerini kaydetmek yasadışıdır, ancak bu en iyi tabirle ‘’casusluk’’ yapmak isteyen kişileri çoğu kez durdurmaz. Bilmediğiniz bir yerde kalıyor, izlenmekten endişeleniyor ve gizli kamera nasıl tespit edilir merak ediyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç ipucumuz var.

Gizli kamera kullanmak suç mu? Online kamera satan herhangi bir alışveriş sitesini incelerseniz, gizli kameraların çeşitliliğinden dehşete düşebilirsiniz. Bu küçük kameralar alarmlardan güç adaptörlerine, fotoğraf çerçevelerinden su şişelerine kadar hemen her yere gizlenebilecek kadar çeşitlidir. Üstelik herhangi bir yasal engelin olmaması nedeniyle gizli kameraları elde etmek kolaydır ve kurulum için teknik bir beceri gerekmez. Bu da kötü niyetli herkesin bunları halka açık bir yere yerleştirebileceği ve gizlice izlenebileceğiniz anlamına gelir.

Banyolar, soyunma odaları ve otel odaları gibi özel olmasını beklediğiniz belli alanlar vardır ve bu alanlara yerleştirilen gizli kameraları genellikle yasadışıdır. Bununla birlikte bir uyarı işareti, hırsızlığı önlemek için – örneğin bir mağazadaki giyinme alanının dışındaki bir yerde- kameraların kayıtta olduğunu ve gözetim altında olduğunuzu bildirirse, kameralar genellikle yasal kabul edilir. Özel olmayan alanlarda, örneğin bir alışveriş merkezi ya da bir sokakta yürürken, kameralar gizli olmasına rağmen genellikle yasaldır.

Elbette, gizlililiği ihlal etmenin yasadışı olması insanların gizli kameraları yerleştirmesini engellemez. Bu nedenle izlenme endişesine sahipseniz dikkatli gözlere sahip olmanız gerekir.

Gizli kamera nasıl fark edilir?

Küçük ve gizlenmiş bir nesneden bahsediyorsak, yapılması gereken ilk şey etrafı dikkatlice incelemektir. Gizli bir kamera yerleştiren herkes bunu akıllı bir şekilde yapmaz ve odayı dikkatli bir şekilde inceleyecek olursanız kamerayı bulabilirsiniz.

• Beklenmedik yerlerde duran veya herhangi bir yere gitmeyen kablolara dikkat edin.  Birçok gizli kamera kablosuz olsa da, açıklanamayan kablolar gizli bir kameraya işaret ediyor olabilir.

• Işıkları incleyin. Gizli kameralarda genellikle böyle belirgin işaretler olmaz, ancak gizlenmek için tasarlanmamış güvenlik kameralarında sıklıkla led ışıklar bulunur ve kamerayı yerleştiren kişi dikkatli değilse kamera görünebilir.

• Duvarlarda veya başka yerlerde küçük delikler arayın. Bazı gizli kamera türleri çok küçük boyutlarda merceklere sahiptir. Genellikle kameranın yerleşebileceği küçük bir delik bulunan ve dikkat çekmeyen nesnelerde saklanmak suretiyle çalışırlar.

• Sıra dışı nesnelere odaklanın. Tanıdık bir yerde iseniz, yeni olan veya ya da yerinde olmayan nesnelere bir göz atın.

Gizli kameraları tespit etmek için kullanılabilecek diğer bir yöntem de dinlemektir. Her kamera için geçerli olmasa da hareketle duyarlı bazı kameralar, hareketi algıladıklarında görüntüyü takip etmek için harekete geçer ve bu, yumuşak bir tık sesi ya da vızıltıya neden olur. Gürültülü bir ortamda, bu tür kameraları kesinlikle duyamazsınız. Ancak ışıkları, televizyonları ve diğer ses kaynaklarını kapatabileceğiniz bir yerdeyseniz, kamerayı duyabilirsiniz.

Maalesef yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi gizli kameraları tespit etmek için %100 etkili değildir. Ancak hemen vazgeçmeyin. Kameranın sensöründen yansıyan ışığı arayarak da gizli bir kamerayı bulabilirsiniz. Bu yöntem ile gizli kamerayı tespit etmek için ışığı doğru açıdan kullanmanız ve kameraya oldukça yakın olmanız gerekir.

Bir ışık kaynağı kullanarak gizli bir merceği bulmak için en basit yol, ışıkları kapatmak ve odanın etrafında bir el fenerini ile dolaşmaktır. Yavaşça hareket edin ve şüphelendiğiniz yerleri fenerle çeşitli açılardan inceleyin. Aynalar, camlar veya diğer yansıtıcı yüzeyler gibi alanların dışında, ışığın olmaması gereken yerlerde ışık parıltıları görürseniz bir kamera bulmuş olabilirsiniz. Aynalara da şüpheci yaklaşmalısınız, çünkü ayna arkasına gizlenmiş olan bir kamerayı göremezsiniz.

Akıllı telefonunuzda bir kamera algılama uygulaması kullanarak aramanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bu uygulamalar kamera merceklerini aydınlatmak ve onları tespit etmenize yardımcı olmak için akıllı telefonunuzun flaşını kullanır. Uygulamalar genellikle, bir yansımanın alınmasını kolaylaştırmak için akıllı telefonunuzun flaşının hızla yanıp sönmesini sağlar. Ancak kaynağın yakınında değilseniz uygulamaların bir işe yaramayacağını söylemekte fayda var.

Gizli Kamera Dedektörü

Profesyonel  bir gizli kamera dedektörü kolay bir kullanıma sahiptir ve oldukça etkilidir. Profesyonel dedektörler, gizli kameraları bulmak için başlıca iki yönteme sahiptir. İlki, bir el feneri veya akıllı telefon kullanmaya benzer şekilde, objektiften gelen ışıltıyı arar. İkinci yöntemde ise dedektör, kablosuz bir kameradan gelen RF yayınları algılar.

Gizli bir kamerayı görünür hale getirmek ve kamera merceklerini aydınlatmaya yardımcı olmak için, dedektörler birden çok, yanıp sönen LED ışıklarını kullanır. Daha pahallı bazı dedektör modelleri ise lazer kullanır. Dedektörlerin kullanımı el fenerleri kadar kolaydır. Tıpkı el feneri veya akıllı telefon örneğinde olduğu gibi dedektörleri de kamerayı doğru açıyla kullanmanız, odanın çevresinde, kameranın gizli olabileceği belirli alanlara odaklanarak yavaş ve dikkatli hareket etmeniz gerekir.

RF yoluyla kameraları algılamak daha da kolaydır. Çoğu dedektör, bir sinyal bulduğunda ve potansiyel bir kameraya yaklaştığınızda sesli bir sinyal verir. Ancak kamera kapalıysa veya aktarım yapılmıyorsa, RF dedektörü işe yaramaz. Sonuç olarak, daha fazla zaman almasına rağmen, kamera merceklerini arayan bir dedektör kullanmak daha etkili olabilir.